حجاب در اسلام و ضرورت آن پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پيوندها  پيوندها   مسابقات  مسابقات   اخبار  اخبار   معرفي کتاب  معرفي کتاب   معرفي نرم افزار  معرفي نرم افزار   ثبت نرم افزار  ثبت نرم افزار   محصولات  محصولات   تلفن همراه  تلفن همراه   صوت و فيلم  صوت و فيلم   نگارخانه  نگارخانه   پرسمان   پرسمان   احاديث  احاديث   داستان  داستان   احکام  احکام   مقالات  مقالات  

  صفحه اول
  پيامک
   ويژه نامه ››
   گفتگو و تحليل ››
   گلبانگ اذان
   بازي آنلاين
   تماس با ما
   درباره ما
   جستجو
   بايگاني

     شمسی

               

  مسیر جاری : مقالات  عفاف و حجاب  حجاب در اديان
حجاب در اسلام و ضرورت آن

حجاب، گوياى انتخاب يك عقيده است و آدمى، عقيده و مرام را با دو خصيصه (شناخت) و (انتخاب) بر مى گزيند، بدان مى بالد و براساس آن زندگى مى كند و تمامى رفتارهاى خود را براساس آن شكل مى دهد. هرچه شناخت و اختيار انسان، عميق تر شود، عقيده و مرام او ...


 نویسنده : سيدمحمّدرضا حسينى
حجاب، گوياى انتخاب يك عقيده است و آدمى، عقيده و مرام را با دو خصيصه (شناخت) و (انتخاب) بر مى گزيند، بدان مى بالد و براساس آن زندگى مى كند و تمامى رفتارهاى خود را براساس آن شكل مى دهد. هرچه شناخت و اختيار انسان، عميق تر شود، عقيده و مرام او نيز پايدارتر است. حجاب نيز اين چنين است؛ يعنى محصول شناخت و بينش هايى است كه (زن) از هستى، انسان، روابط اجتماعى و چگونگى تكامل و رشد صحيح خود دارد. او بدين باور رسيده است كه با پوشش دادن به خود، سير معنوى جامعه را سرعت مى بخشد و مانعى بر سر راه به وجود نمى آورد، چرا كه هركس ـ چه زن و چه مرد ـ جاذبه هاى ثروت، شهرت، مقام و يا بدن را به چشم ديگران آورد، رهزنى كرده و آدميان را از مسير رشد و فلاح باز داشته است. مشغول داشتن انسان ها به جاذبه ها و به نمايش گذاشتن آن ها، چشم و دل انسان هاى كم ظرفيت را كور مى كند و از نور معرفت محروم مى دارد؛ از همين رو است كه (حجاب) و (پوشش) واجب شده است.
اين چنين پوشش، براى سيه دلانى كه به (فلاح) و (رستگارى) نمى انديشند و در صدد تاراج سرمايه و جاذبه ها هستند، هميشه مانع بزرگى بوده است، از اين رو در طول تاريخ همواره در صدد كشف حجاب از زنان بوده اند. استعمارگران كه چادر و حجاب كامل را دژى آهنين بر سر راه اهداف شوم و پليد خود مى ديدند، كوشيدند تا آن را از بين ببرند. در ايران اين كار به دست رضاخان صورت گرفت، به طورى كه با رواج تجددطلبى و گرايش به مظاهر غربى در كشور، بازار غرب زدگى رونق يافت و حتى هم زمان در مصر، تونس و اندونزى نيز آغاز شد.
در زمانى كه رژيم شاه سخت مى كوشيد تا فرهنگ برهنگى و بى بندوبارى و بى حجابى را ترويج كند، استاد شهيد مطهرى همواره تلاش مى كرد تا با اين منكر مبارزه كند. او معتقد بود چون دانشكده الهيات مكانى محترم و مقدس است، خانم هاى دانشجو بايد حجاب اسلامى را رعايت كنند.
استاد سيد محمد باقر حجتى در اين باره مى نويسد:
(در يكى از سال ها كه شمار داوطلب ورود به دانشگاه الهيات، نخست رو به فزونى نهاده بود… و داوطلب ها عبارت از چندصد نفر بودند كه شمارى از آن ها [را] دختران و… تشكيل مى دادند. و قهراً در آن روز شمارى از زنان بى حجاب بودند، استاد بزرگوار شهيد آية اللّه مطهرى اين مطلب را قبلاً پيش بينى كردند و از آن جا كه سخت تلاش مى نمودند فضاى دينى دانشگاه با ورود زنان بى حجاب آسيب نبيند، در يكى از جلسات شورا پيش نهاد كردند كه دختران و زنانى كه مى خواهند در اين دانشكده به تحصيلات خود ادامه دهند، بايد با پوشش محتشم (داراى حجاب شرعى) باشند وگرنه دانشگاه از ادامه تحصيل آن ها معذور است. اين پيش نهاد مورد تصويب اعضاى شورا و رئيس وقت دانشگاه ـ كه شخصى آرام و متين بود و به استاد آية اللّه شهيد مطهرى بسيار احترام مى گذاشت ـ قرار گرفت. قبل از شروع كنكور اختصاصى دانشكده، استاد گران مايه تعداد زيادى روسرى تهيه كردند و در روزهايى كه از كشف حجاب در رسانه هاى گروهى ـ اعم از مطبوعات و راديو تلويزيون ـ تعريف و تمجيد مى كردند، بخشى از اين روسرى ها را به نگهبان درب جنوبى و بخشى را به نگهبان درب شمالى دانشكده سپرد و به آن ها
فرمود: هر داوطلب زن كه بدون حجاب وارد دانشكده مى شود، يكى از اين روسرى ها را به او هديه كنيد تا سر و گردن خود را با آن بپوشاند و بدون حجاب به دانشكده اى كه بسان يك مكان مقدس است، نيايد. در آن روز از اين روسرى ها استقبال خوبى به عمل آمد.)1
مستر همفر، جاسوس انگليس مى گويد: (در مسئله بى حجابى زنان بايد كوشش فوق العاده اى به عمل آوريم تا زنان مسلمان به بى حجابى و رها كردن چادر مشتاق شوند… پس از آن كه حجاب زن با تبليغات و سعى [ما] از ميان رفت، وظيفه مأموران ما آن است كه جوان را به عشق بازى و روابط نامشروع با زنان تشويق كنند و بدين وسيله فساد را در جوامع اسلامى گسترش دهند. لازم است زنان غيرمسلمان كاملاً بدون حجاب ظاهر شوند تا زنان مسلِم از آنان تقليد كنند.)2
متأسفانه همان تفكر امروزه با ترفندها و شيوه هاى جديد ـ بى آن كه سخنى از برداشتن حجاب بياورند ـ به وسيله بعضى از دگرانديشان كج انديش القا مى شود تا از اين طريق زمينه تضعيف اصل حجاب و ترويج فرهنگ برهنگى و هرزگى فراهم شود و حيثيت زنان پايمال گردد.
فلسفه حجاب
حجاب يعنى پوششى كه كرامت، عفت و وقار زنان و دختران را تضمين كند و هر چيزى كه اين نظر را تأمين كند حجاب است. اما ريشه حجاب چيست و چه دلايلى آن را به وجود آورده است؟ استاد شهيد مطهرى در اين خصوص مى گويد:
(مخالفان حجاب سعى كرده اند جريانات ظالمانه اى را به عنوان علت پيدا شدن حجاب ذكر كنند، و در اين جهت ميان حجاب اسلامى و غيراسلامى فرق نمى گذارند؛ چنين وانمود مى كنند كه حجاب اسلامى نيز از همين جريانات ظالمانه سرچشمه مى گيرد… ما مجموع آن ها را ذكر مى كنيم… بعضى فلسفى و بعضى اجتماعى و بعضى اخلاقى و بعضى اقتصادى و بعضى روانى است كه ذيلاً ذكر مى شود:
1. ميل به رياضت و رهبانيت (ريشه فلسفى)؛
2. عدم امنيت و عدالت اجتماعى (ريشه اجتماعى)؛
3. پدرشاهى و تسلط مرد بر زن و استثمار نيروى وى در جهت منافع اقتصادى مرد (ريشه اقتصادى)؛
4. حسادت و خودخواهى مرد (ريشه اخلاقى)؛
5. عادت زنانگى زن و احساس او به اين كه در خلقت از مرد چيزى كم دارد، به علاوه مقررات خشنى كه در زمينه پليدى او و ترك معاشرت با او در ايام عادت وضع شده است (ريشه روانى)).3
استاد شهيد مطهرى معتقد بود كه: (علل نام برده يا به هيچ وجه تأثيرى در پيدا شدن حجاب در هيچ نقطه از جهان نداشته است و بى جهت آن ها را به نام علت حجاب ذكر كرده اند و يا فرضاً در پديد آمدن بعضى از سيستم هاى غير اسلامى تأثير داشته است، در حجاب اسلامى تأثير نداشته است.)4
فلسفه اى را كه اسلام براى حجاب و پوشش اسلامى بيان مى كند غير از موارد ياد شده است. خداوند عفاف و حيا را براى زن جزو خصلت وجودى او قرار داده است، از اين رو همه زنان مسلمانى كه داراى فطرت پاك هستند داراى اين خصلت مى باشند. عفاف، روح پوشش است و پوشش كالبد آن؛ عفاف، فلسفه حجاب است و حجاب، تضمين كننده عفاف و حيا مى باشد.
با شناخت فلسفه حجاب از نظر اسلام معلوم شد كه هيچ يك از مواردى را كه روشن فكران به عنوان عامل پيدايش حجاب بيان داشته اند، با روح اسلام سازگار نيست و با فلسفه حجاب از ديدگاه اسلام منافات دارد. البته حجابى كه اسلام براى زنان تعيين فرموده به معناى در خانه ماندن و نداشتن فعاليت اجتماعى نيست، بلكه زنان با رعايت كامل حجاب مى توانند در اجتماع و هرجا كه ضرورت داشته باشد، حضور داشته باشند. هنگامى كه خليفه دوم درباره فدك در مسجد با مردم صحبت مى كرد، حضرت زهرا(سلام الله علیها) براى دفاع از خود به همراه عده اى از زنان با پوششى كه حتى كفش آن حضرت نيز معلوم نبود، به طرف مسجد رفت، و يا حضرت زينب(سلام الله علیها) كه بعد از شهادت امام حسين(علیه السّلام) در بين راه كوفه و شام و در مجلس يزيد به سخنرانى پرداخت. اين دو نمونه روشن نشان دهنده آن است كه اسلام با حضور زن در اجتماع مخالف نيست، اما شرط آن اين است كه حجاب اسلامى را به طور كامل رعايت كنند.
اهميت حجاب
در قرآن مجيد چند آيه پيرامون حجاب وجود دارد كه اهميت آن را به خوبى روشن مى كند. در اين جا به سه آيه اشاره مى كنيم:
* (وإذا سأَلتُمُوهنَّ متاعاً فَسْئلُوهنَّ مِن وراء حجابٍ ذلكم أطهرُ لِقلوبِكم و قلوبهنَّ؛5 و هنگامى كه چيزى از وسايل زندگى را از آنان [همسران پيامبران] مى خواهيد، از پشت پرده بخواهيد؛ اين كار براى پاكى دل هاى شما و آن ها بهتر است.)
در اين آيه، خداوند به مؤمنان فرمان مى دهد كه با همسران پيامبر از وراى حجاب سخن گويند. اين حكم درباره ساير زنان نيز قابل تعميم است، زيرا خداوند متعال طهارت و پاكى را براى همه زنان مى خواهد. البته مراد از پشت پرده بودن زنان به مفهوم در منزل ماندن نيست، زيرا پيامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) همسران خود را به مسافرت و بعضى از جنگ ها مى بردند. در خصوص ساير زنان نيز همين طور است.
* (يا ايها النَّبى قُل لازواجك وبناتك و نساء المؤمنين يُدنينَ عليهِنَّ مِن جلابيبهنَّ ذلك اَدنى اَن يُعرفنَ؛6 اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو: جلباب ها [روسرى هاى بلند] خود را بر خود فرو پوشند، اين مناسب تر است تا شناخته شوند.)
اما اين كه (جلباب) چيست، نظرها مختلف است؛ بعضى به پيراهن و جامه گشاد و بزرگ7 معنا كرده اند، عده اى ديگر پيراهن يا لباس گشاد8 را صحيح مى دانند و برخى آخر به جامه اى از چارقد بزرگ تر و از عبا كوچك تر9 مى گويند؛ لكن از مجموع اين معانى معلوم مى شود كه (جلباب) از روسرى امروزى بسيار بزرگ تر بوده به طورى كه حجم زيادى از بدن را مى پوشانده و معمولاً در خارج از منزل از آن براى پوشش استفاده مى كرده اند.
* (وقُل للمؤمنات يَغضُضنَ مِن ابصارهِنَّ و يَحفَظنَ فروجهُنَّ و لايُبدينَ زينَتَهُنَّ اِلاّ ما ظَهَر مِنها ولْيَضرِينَ بِخُمُرهِنَّ على جيوبِهِنَّ ولا يُبدينَ زينتَهُنَّ الاّ لِبُعولَتِهِنَّ؛10 به زنان مؤمن بگو ديدگان خود فرو خوابانند و دامن هاى خود حفظ كنند و زيورهاشان آشكار نكنند مگر آن چه پيدا است، سرپوش هاى خود بر گريبان ها بزنند و زينت هاى خود را آشكار نكنند مگر براى شوهران.)
اسلام مى خواهد زن، وقار، كرامت و شخصيت خود را حفظ كند، از اين رو پوشش را براى او واجب كرد و هيچ پوششى نيز بهتر از چادر سياه نيست، كه تضمين كننده عفاف است.

 پى نوشت ها:
1ـ مجله با معارف اسلامى آشنا شويم، شماره 42، ص140.
2ـ خاطرات مستر همفر، ترجمه دكتر محسن مؤيدى، ص84.
3ـ مسئله حجاب (انتشارات صدرا، پاييز1373) ص31 و32.
4ـ همان، ص32.
5 ـ احزاب(33) آيه 53.
6 ـ همان، آيه 59.
7ـ فيروزآبادى، قاموس المحيط (داراحياء التراث، بيروت، لبنان، 1412) ج1، ص173.
8 ـ المنجد (چاپ بيست وششم، نشر نو) ص96.
9ـ لسان العرب (نشر ادب الحوزه، 1363) ج1، ص272.
10ـ نور(24) آيه 31.
منابع
1. مسئله حجاب، استاد شهيد مطهرى.
2. نظام حقوق زن در اسلام، استاد شهيد مطهرى.
3. بلوغ دختران، مهدى مهريزى.
4. بحثى پيرامون مناسب ترين پوشش زنان و اهميت چادر و حجاب زنان، على دوانى، روزنامه رسالت، 23/2/1373.
5. بررسى فلسفه پوشش و حجاب در اسلام، احمد حيدرى گرجى، روزنامه اطلاعات، 39/6/1373.
6. آئين بهزيستى اسلام، احمد صبورى.
7. حجاب شرعى در اسلام، محمدباقر بهبودى، مجله حوزه، 1/11/1369.
8. حجب از ديدگاه قرآن و سنت، فتحيه فتاحى زاده.

مجله با معارف اسلامي آشنا شويم ـ شماره 45 ـ فروردين، ارديبهشت، خرداد، تير 1379 
منبع :
www.al-shia.com

 

شماره مطلب :1086       تاریخ انتشار: 16/9/1389      تعداد بازدید:  532 مرتبه

چاپ متن


نظرات کاربران :

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

 - نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
 - نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 - نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
 - نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
 - متن نظر شما می بایست حداکثر 700 کاراکتر باشد.

 
نام و نام خانوادگی : *
متن نظر : *  
کارکتر تايپ شده :  
       

پرتال اداری ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

طراحی سايت : اصفهان هاست

کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است