حجاب در مسیحیت و یهود پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پيوندها  پيوندها   مسابقات  مسابقات   اخبار  اخبار   معرفي کتاب  معرفي کتاب   معرفي نرم افزار  معرفي نرم افزار   ثبت نرم افزار  ثبت نرم افزار   محصولات  محصولات   تلفن همراه  تلفن همراه   صوت و فيلم  صوت و فيلم   نگارخانه  نگارخانه   پرسمان   پرسمان   احاديث  احاديث   داستان  داستان   احکام  احکام   مقالات  مقالات  

  صفحه اول
  پيامک
   ويژه نامه ››
   گفتگو و تحليل ››
   گلبانگ اذان
   بازي آنلاين
   تماس با ما
   درباره ما
   جستجو
   بايگاني

     شمسی

               

  مسیر جاری : مقالات  عفاف و حجاب  حجاب در اديان
حجاب در مسیحیت و یهود

از تاريخ استفاده مى‏شود كه آن‏ها هم نوعى حجاب داشتند. منتها حجاب‏هاى آنان با حجاب‏هاى مسلمين فرق داشته. شايد اين‏كه در روايات اسلامى داريم كنيزها واجب نيست سرشان را بپوشانند، به خاطر اين بوده كه اينان مسلمان نبودند، تحت حكومت اسلامى ...


 از تاريخ استفاده مى‏شود كه آن‏ها هم نوعى حجاب داشتند. منتها حجاب‏هاى آنان با حجاب‏هاى مسلمين فرق داشته. شايد اين‏كه در روايات اسلامى داريم كنيزها واجب نيست سرشان را بپوشانند، به خاطر اين بوده كه اينان مسلمان نبودند، تحت حكومت اسلامى آمدند و حجاب را در تمام بدن رعايت مى‏كنند، منتها در موهاى سر رعايت نمى‏كردند. اين در حالى است كه ما مى‏بينيم بعضى از اهل كتاب هم پوشش سر را رعايت مى‏كردند. در مورد حكومت اسلامى كه نسبت به اين‏ها چگونه رفتار كردند، به يقين حكومت اسلامى، فشار زيادى روى اهل كتاب و اهل ذمه نداشته و شايد در ميان آن‏ها زنانى بودند كه موهاى خود را نمى‏پوشاندند و در اجتماع ظاهر مى‏شدند ولى گاهى مى‏شود اگر تبعيضى ميان زنان مسلمان و غير مسلمان در يك جامعه واقع شود، به عنوان ثانوى، منشأ مشكلات مى‏شود مثل زنان عصر ما، حكومت اسلامى مى‏تواند از آن‏ها هم بخواهد براى رعايت احترام جامعه اسلامى و همرنگ شدن با مسلمين و براى اين‏كه در محيط تبعيضى نباشد، احتراماً ارزش‏هاى كشورى را كه در آن زندگى مى‏كنند، رعايت كنند كه يكى از آن ارزش‏ها حجاب است.
طبق تصريح قرآن كريم، نماز و روزه در همه اديان الهى وجود داشته است و بر طبق تورات و انجيل و حتى گفته‏هاى باقى‏مانده از زرتشت، حجاب بر زنان واجب بوده و نگاه به نامحرم حرام بوده است. البته حجاب در اديان الهى گذشته كمى سخت‏تر از حجاب اسلامى بوده است.
به استناد قرائن موجود اعم از نمونه‏هاى لباسى كه در گذشته استفاده مى‏شده است و شمايل قديمى حضرت مريمو فرهنگ و تمدن آن زمان در فلسطين مى‏توان به اطمينان گفت كه حضرت مريم حداقل همين حجابى را كه مامى‏شناسيم داشته است.
چنان كه خود اشاره كرده ايد آيه 31 سوره ى نور حدود پوشش را مشخص مى كند: ب) اقليت هاى مذهبى كه در قلمرو حكومت اسلامى زندگى مى كند موظفند مقررات و قوانين كشور اسلامى را رعايت كنند از جمله مواردى كه اقليت هاى مذهبى در جامعه اسلامى بايد رعايت كنند عبارتند از:
1- رعايت كليه مقررات و قوانين اسلامى، كشورهاى محل اقامت
2- احترام به مقررات و شعائر دينى
3- عدم تظاهر به منكرات، (جواهر الكلام ج 21 كتاب جهاد صفحه 271 و 270 و 269 و 268 شيخ محمد حسن نجفى (ره) انتشارات دارالكتاب الاسلاميه).
اقليت هاى مذهبى نمى توانند سنت هاى حاكم بر جامعه اسلامى را بشكنند طبق قراردادشان با حكومت اسلامى نبايد به حدود و احكام اسلامى تجاوز كنند. ج) حجاب زنان، از سنن قديمى تمدن هاى بشرى بوده است و در اديان الهى دين به خصوص زرتشت، يهود و مسيحيت مسئله حجاب و رعايت آن مطرح بوده است در بعضى از اديان مثل دين يهود، مسئله حجاب سخت تر از حجابى است كه اسلام مى گويد. البته حجاب در بعضى از اديان الهى گذشته كمى سخت‏تر از حجاب اسلامى بوده است، هر چند امروزه به آن پاى بند نيستند.

براى آگاهى بيشتر ر. ك: حجاب در اديان الهى، على محمدى آشنانى.
منبع :
http://noorportal.net

 

شماره مطلب :1250       تاریخ انتشار: 18/9/1389      تعداد بازدید:  594 مرتبه

چاپ متن


نظرات کاربران :

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

 - نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
 - نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 - نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
 - نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
 - متن نظر شما می بایست حداکثر 700 کاراکتر باشد.

 
نام و نام خانوادگی : *
متن نظر : *  
کارکتر تايپ شده :  
       

پرتال اداری ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

طراحی سايت : اصفهان هاست

کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است