عاشورا؛ عفاف و رسالت اجتماعی زن مسلمان پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پيوندها  پيوندها   مسابقات  مسابقات   اخبار  اخبار   معرفي کتاب  معرفي کتاب   معرفي نرم افزار  معرفي نرم افزار   ثبت نرم افزار  ثبت نرم افزار   محصولات  محصولات   تلفن همراه  تلفن همراه   صوت و فيلم  صوت و فيلم   نگارخانه  نگارخانه   پرسمان   پرسمان   احاديث  احاديث   داستان  داستان   احکام  احکام   مقالات  مقالات  

  صفحه اول
  پيامک
   ويژه نامه ››
   گفتگو و تحليل ››
   گلبانگ اذان
   بازي آنلاين
   تماس با ما
   درباره ما
   جستجو
   بايگاني

     شمسی

               

  مسیر جاری : مقالات  عفاف و حجاب  حجاب و اجتماع
عاشورا؛ عفاف و رسالت اجتماعی زن مسلمان

حجاب يکي از احکام دين مبین اسلام است که براي حفظ پاکدامني و تامین امنیت زن و نيز پاکسازی جامعه از آلودگي‌هاي اخلاقي تشريع شده است زیرا پاکدامنی و عفاف زن مسیر صحیح و عملی رسیدن به تعالی و کرامت وی می باشد.


نویسنده : ابوالفضل اقبالی
حجاب يکي از احکام دين مبین اسلام است که براي حفظ پاکدامني و تامین امنیت زن و نيز پاکسازی جامعه از آلودگي‌هاي اخلاقي تشريع شده است زیرا پاکدامنی و عفاف زن مسیر صحیح و عملی رسیدن به تعالی و کرامت وی می باشد. حجاب در عاشورا را می توان از مهمترین پیام های این واقعه دانست که با استفاده از آن می توان حقانیت اسلام و عدم استفاده اسلام از زن به عنوان کالا را به اثبات رساند. به راستی نهضت عاشورا براي احياي ارزش‌هاي ديني بوده در سايه آن حجاب و عفاف زن مسلمان نيز جايگاه خود را يافت و امام حسين(علیه السلام) و زينب کبري(سلام الله علیها) و دودمان رسالت، چه با سخنانشان، چه با نحوه عمل خويش، يادآور اين گوهر ناب گشتند. براي زنان، زينب کبري(سلام الله علیها) و خاندان امام حسين(علیه السلام) الگوي حجاب و عفاف هستند. ايشان در عين مشارکت در حماسه عظيم و اداي رسالت حساس و خطير اجتماعي، متانت و عفاف را هم مراعات کرده و به این دلیل اسوه زنان عالم هستند.
 
مروری گذرا بر آنچه که در صحنه تاریخی و بی نظیر عاشورا در زمینه حجاب و عفاف زنان و نیز غیرت مردان اتفاق افتاد به خوبی نمایان کننده اهمیت این مقوله در سیره عملی بزرگان دینی ما می باشد. در روز عاشورا، حسين بن علي(علیه السلام) به خواهران خويش و به دخترش فاطمه، توصيه فرمود که اگر من کشته شدم، گريبان چاک نزنيد، صورت مخراشيد و سخنان ناروا و نکوهيده مگوييد. اينگونه حالات، در شان خاندان قهرمان آن حضرت نبود، به خصوص که چشم دشمن ناظر صحنه‌ها و رفتار آنان بود. در آخرين لحظات، وقتي آن حضرت صداي گريه بلند دخترانش را شنيد برادرش عباس(علیه السلام) و پسرش علي اکبر(علیه السلام) را فرستاد که آنان را به صبوري و مراعات آرامش دعوت کنند. رفتار توام با عفاف و رعايت حجاب همسران و دختران شهداي کربلا و حضرت زينب، نمونه عملي متانت بانوي اسلام بود. امام سجاد(علیه السلام) نيز تا مي‌توانست، مراقب حفظ شوون آن بانوان بود. شب عاشورا امام حسين(علیه السلام) در گفت ‌و گو با خانواده‌اش آنان را به حجاب و عفاف و خويشتن‌داري توصيه کرد. روز عاشورا وقتي زينب کبري(سلام الله علیها) بي‌طاقت شد و به صورت خود زد، امام به او فرمود: آرام باش، زبان شماتت اين گروه را نسبت به ما دراز مکن. پس از کشته شدن امام حسين(علیه السلام) وقتي گذر عمر سعد نزد زنان و دختران امام و شهدا افتاد، زنان بر سر او فرياد زدند و گريستند و از او خواستند که آنچه را از آنان غارت شده به آنان باز گردانند، تا به وسيله آنها خود را بپوشانند.
 
همان طور که گفته شد هدف از نقل اين نمونه‌ها نشان دادن اين نکته است که هم خاندان امام حسين(علیه السلام)، نسبت به حجاب و عفاف خويش مواظبت داشتند و هم از رفتار دشمن در اين که حريم حرمت عترت پيامبر را نگاه داشته و آنان را در معرض تماشاي مردم قرار داده بودند، به شدت انتقاد مي‌کردند. ایشان با آن که زيردست دشمن بودند و داغدار و مصيبت‌زده از شهري به شهري آنان را مي‌بردند، با نهايت دقت، نسبت به حفظ‌ شان و مرتبه يک زن پاکدامن و متعهد مراقبت داشتند و در همان حال نيز سخنراني‌هاي افشارگرانه و انجام رسالت و تبيين و دفاع از اهداف شهدا باز نمي‌ماندند. این مقوله را اگر بخواهیم متناسب با رسالت های اجتماعی و دینی زن مسلمان امروزی تبیین کنیم باید بگوییم درس و پیام عاشورا برای زنان این است:
«فعالیت انقلابی در عرصه های اجتماعي، سياسي و فرهنگی در عين مراعات حجاب و عفاف امری نه تنها امکانپذیر بلکه سهل الوصول تر و پسندیده تر است...»
 
منبع: alef.ir
 

شماره مطلب :85197       تاریخ انتشار: 3/4/1393      تعداد بازدید:  189 مرتبه

چاپ متن


نظرات کاربران :

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

 - نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
 - نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 - نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
 - نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
 - متن نظر شما می بایست حداکثر 700 کاراکتر باشد.

 
نام و نام خانوادگی : *
متن نظر : *  
کارکتر تايپ شده :  
       

پرتال اداری ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

طراحی سايت : اصفهان هاست

کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است