آراستگی در آموزه‌های دینی پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پيوندها  پيوندها   مسابقات  مسابقات   اخبار  اخبار   معرفي کتاب  معرفي کتاب   معرفي نرم افزار  معرفي نرم افزار   ثبت نرم افزار  ثبت نرم افزار   محصولات  محصولات   تلفن همراه  تلفن همراه   صوت و فيلم  صوت و فيلم   نگارخانه  نگارخانه   پرسمان   پرسمان   احاديث  احاديث   داستان  داستان   احکام  احکام   مقالات  مقالات  

  صفحه اول
  پيامک
   ويژه نامه ››
   گفتگو و تحليل ››
   گلبانگ اذان
   بازي آنلاين
   تماس با ما
   درباره ما
   جستجو
   بايگاني

     شمسی

               

  مسیر جاری : مقالات  عفاف و حجاب  ساير مقالات
آراستگی در آموزه‌های دینی

آموزه‌های آسمانی اسلام با ویژگی‌های جسم و روح انسان هماهنگی دارد و به گواهی روان‌شناسان، حس زیبایی‌دوستی و زیباخواهی، یکی از چهار بُعد روح انسانی است.


آراستگی در آموزه‌های دینی
 نویسنده : طیبه چراغی
آموزه‌های آسمانی اسلام با ویژگی‌های جسم و روح انسان هماهنگی دارد و به گواهی روان‌شناسان، حس زیبایی‌دوستی و زیباخواهی، یکی از چهار بُعد روح انسانی است.(1)
خداوند، آراستگی را دوست دارد(2) و امامان معصوم(علیه السلام) نیز به جمال ظاهری اهمیت فراوان می‌دادند. از امام حسن(علیه السلام) پرسیدند: چرا هنگام برخاستن برای نماز، لباس‌های خوب و زیبا می‌پوشید؟ حضرت در پاسخ فرمود: «خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. بنابراین، برای پروردگارم زینت می‌کنم».(3)
 
معنای آراستگی
 آراستگی به معنای زیبایی، جمال و جلوه است. آراستن، مصدر از همین ماده به معنای آرایش کردن، مزین کردن، تحسین کردن و زیور کردن است.(4)
 آراستن و آراستگی، هم در امور معنوی و مربوط به روح است که انسان با صفات نیک، روح خود را می‌آراید و از صفات زشت می‌پیراید و هم در امور مادی و جسمانی است که انسان، ظاهر خود را به زیبایی‌ها می‌آراید و زشتی‌ها را از آن می‌زداید. آنچه در این نوشتار بدان می‌پردازیم، آراستگی ظاهری است.
 
اسلام، دین آراستگی
«گرایش انسان به زیبایی و جمال، یکی از خواسته‌های فطری انسان [است] و احساس لذت از زیبایی در تناسب‌ها و پاکیزگی‌ها، با سرشت انسان آمیخته شده است».(5)
 خالق حکیم نیز با توجه به این میل فطری، انسان‌ها را به آراستگی و به کار بردن زینت‌ها سفارش کرده است. همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، خداوند در سوره اعراف می‌فرماید: «هرگاه به مسجد می‌روی، خود را بیارای و زینت کن». (اعراف: 31)
منظور از زینت در این آیه بنا بر قول مفسران، لباس ساتر یا لباس زینت و پوشیدن و آرایش هر چیزی است که سبب زینت انسان می‌شود، مانند: شانه زدن موی سر و صورت، عطر زدن و انگشتر به دست کردن.(6)
از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است که فرمود: «خدا، تمیزی و زینت را دوست دارد، آلودگی و ناپاکی را ناخوش دارد و خدای عزّوجلّ هرگاه نعمتش را بر بنده‌ای ارزانی دارد، دوست می‌دارد که اثر نعمتش را بر آن بنده ببیند.» از آن حضرت پرسیدند: چطور اثر نعمت را آشکار کند؟ فرمود: «لباسش را تمیز کند، خودش را خوش‌بو کند، خانه‌اش را گچ‌کاری کند، اتاق و خانه‌اش را بروبد. [آراستگی و تمیزی تا بدان حد نیکوست و در زندگی مؤثر است] که روشن کردن چراغ پیش از غروب، فقر و تهی‌دستی را نابود و روزی را زیاد می‌کند».(7)
بر اساس برخی گزارش‌های تاریخی، پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) با ظاهری آراسته میان مردم حاضر می‌شد و موی خود را تمیز و مرتب می‌کرد و برای دیدن روی خود، اگر آینه نبود، به آب نگاه می‌کرد و می‌فرمود: «خداوند دوست دارد هرگاه بنده‌اش از خانه خارج می‌شود، خود را برای برادرانش بیاراید».(8)
امیرالمؤمنین، علی(علیه السلام) که در نهایت ساده‌زیستی و زهد بود، هرگز سهل‌انگاری در آراستگی را روا نمی‌دانست و می‌فرمود: «هر یک از شما خود را برای برادر مسلمانش همان‌گونه بیاراید که برای بیگانه‌ای که دوست دارد او را در بهترین شکل ببیند، می‌آراید».(9)
فلسفه این همه تأکید آن است که اسلام به اجتماع مؤمنان اهمیت زیادی می‌دهد و دستورهایی برای انس و الفت بیشتر و شایسته‌تر مؤمنان با یکدیگر دارد که یکی از آنها آراستگی و پاکیزگی ظاهری است.(10)
 
آراستگی ظاهر
 بر اساس سخن معصومان(علیه السلام)، پاکیزگی جزئی از ایمان است.(11) از رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم) روایت شده است که فرمود: «به مقداری که در توان دارید، پاکیزگی را رعایت کنید؛ زیرا خداوند متعال، اسلام را برای پاکیزگی بنا کرده است و داخل بهشت نمی‌شود مگر کسی که پاکیزه باشد».(12)
 در میان سفارش‌های ائمه معصوم(علیه السلام)، بیشترین روایت‌ها پس از سفارش به پاکیزگی در لباس، به رسیدگی به موی سر اختصاص دارد؛ زیرا موی سر یکی از جلوه‌گرترین اجزای بدن است. امام صادق(علیه السلام) فرمود: «از زیباترین زیبایی‌ها، موی نیکو و زیباست.»(13) در جای دیگر نیز فرمود: «موی زیبا از پوشش‌های خداوند است. پس آن را گرامی بدارید».(14)
درباره نگه‌داری از موی سر، از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است: «شانه زدن زینت است؛ زیرا روزی می‌آورد، مو را زیبا می‌کند و حاجت را برآورده می‌سازد.»(15) و در جای دیگر فرمود: «شانه زدن سر، وبا را از بین می‌برد.»(16) رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم) نیز می‌فرماید: «با حنا خضاب کنید؛ چون چشم را روشن می‌کند و مو را می‌رویاند».(17)
 
برگزیده نثر کهن درباره آراستگی
ابلهی را دیدم سَمین، خلعتی در بَر و قَصَبی مصری بر سر و مرکبی تازی در زیر ران و غلامی از پی دوان. کسی گفت: سعدیا! چون می‌بینی این دنیای مُعلَم بر این حیوان لا یعلم؟ گفتم: خطی زشت است که به آب زر نبشته است. گفته‌اند: یک طلعت زیبا، بِه از هزار خلعت دیبا!
 حکما گفته‌اند: اندکی جمال، به از بسیاری مال [و گویند:] روی زیبا، مرهم دل‌های خسته است و کلید درهای بسته.
شاهد، آنجا که رود، عزت و حرمت بیند
 ور برانند به قهرش پدر و مادر خویش
 پر طاووس در اوراق مصاحف دیدم
 گفتم این منزلت، از قدر تو می‌بینیم بیش
 گفت: خاموش که هر کس که جمالی دارد
 
 پی نوشت ها :
1. ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج 16، ص 149.
2. به عنوان نمونه نک: اعراف: 31؛ «هرگاه به مسجد می‌روید، خود را بیارایید و زینت کنید».
3. بحارالانوار، ج 80، ص 176.
4. دهخدا، لغت‌نامه، مدخل «آرایش و آراستگی»
5. مرتضی مطهری، فطرت، ص 80.
6. نک: فضل بن حسن طبرسی، مجمع‌البیان فی تفسیر القرآن، ج 4، ص 637.
7. محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج 6، ص 440.
8. فضل بن حسن طبرسی، مکارم‌الاخلاق، ص 35؛ بحارالانوار، ج 16، ص 249.
9. کافی، ج 6، ص 439.
10. محمدتقی مصباح یزدی، اخلاق در قرآن، ج 2، ص 299.
11. بحارالانوار، ج 21، ص 257.
12. علی المتقی بن حسام‌الدین هندی، کنزالعمال فی سنن الاقوال و الافعال، ح 26002.
13. کافی، ج 1، ص 614.
14. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، 1390 هـ . ق، ج 1، ص 119.
15. کافی، ج 6، ص 489.
16. همان، ص 488.
17. همان، ص 481.
 
برگرفته شده از: ماهنامه طوبی شماره 35
منبع: rasekhoon.net
 

شماره مطلب :85286       تاریخ انتشار: 22/4/1393      تعداد بازدید:  280 مرتبه

چاپ متن


نظرات کاربران :

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

 - نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
 - نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 - نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
 - نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
 - متن نظر شما می بایست حداکثر 700 کاراکتر باشد.

 
نام و نام خانوادگی : *
متن نظر : *  
کارکتر تايپ شده :  
       

پرتال اداری ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

طراحی سايت : اصفهان هاست

کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است