نقش مردان در بدحجابی زنان پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

پيوندها  پيوندها   مسابقات  مسابقات   اخبار  اخبار   معرفي کتاب  معرفي کتاب   معرفي نرم افزار  معرفي نرم افزار   ثبت نرم افزار  ثبت نرم افزار   محصولات  محصولات   تلفن همراه  تلفن همراه   صوت و فيلم  صوت و فيلم   نگارخانه  نگارخانه   پرسمان   پرسمان   احاديث  احاديث   داستان  داستان   احکام  احکام   مقالات  مقالات  

  صفحه اول
  پيامک
   ويژه نامه ››
   گفتگو و تحليل ››
   گلبانگ اذان
   بازي آنلاين
   تماس با ما
   درباره ما
   جستجو
   بايگاني

     شمسی

               

  مسیر جاری : گفتگو و تحليل  عفاف و حجاب 
نقش مردان در بدحجابی زنان

با نزدیک شدن به فصل گرما حواشی از نوع بد پوششی هم به چشم می خورد، قصد داریم با نگاهی متفاوت به مبحث حجاب نگاهی داشته باشیم، نقش مردان در بدحجابی زنان جامعه موضوعی که شاید مورد غفلت واقع شده و همواره زنان متهم اصلی بدحجابی هستند...


گفتگو با : حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضان نرگسی
مردانی که سعی می کنند غیرت را از خود دور کنند!
با نزدیک شدن به فصل گرما حواشی از نوع بد پوششی هم به چشم می خورد، قصد داریم با نگاهی متفاوت به مبحث حجاب نگاهی داشته باشیم، نقش مردان در بدحجابی زنان جامعه موضوعی که شاید مورد غفلت واقع شده و همواره زنان متهم اصلی بدحجابی هستند در حالی که بیشتر دلایل بدحجابی زنان به خاطر نوع رفتار مردان است همان که قدیم ها می گفتند بدحجابی زن از بی غیرتی مرد است، در این راستا گفتگویی داشتیم با حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضان نرگسی کارشناس مسائل اجتماعی و استاد دانشگاه.
 
* مردان چگونه در بد حجابی زنان نقش دارند؟
- نقش مردان در بد حجابی و بد پوششی زنان از جمله همسر، خواهر و دختران را می توان در دو بخش تقسیم بندی کرد نقش مستقیم مردان در بد حجابی زنان، نقش غیر مستقیم مردان در بدحجابی زنان.
 
* نقش مستقیم چگونه است؟
- برخی از نقش خواسته و برخی ناخواسته است، که بیشتر در قشر بالای جامعه از نظر مالی و اقتصادی است، در هر جامعه ای افراد ثروتمند و افرادی که خودشان را جزء اشراف می دانند  خواهان تشخص و نمایان شدن خارج از افراد جامعه هستند، در گذشته به دلیل فقر زیاد اشراف و عموم مردم با نگاه اول تشخیص داده می شدند در عصر حاضر زندگی عموم مردم نزدیک به هم شده است و شناخت طبقه مرفه عموم مردم مشخص نیست.
به همین دلیل طبقه ثروتمند در تلاش هستند برای نشان دادن خود،  زندگی خود را فراتر از مرزها  نشان دهند، خصوصا مردان این خانواده ها میخواهند ثروت و حتی زیبایی همسران خود را به رخ بکشند و حتی هزینه هایی برای جراحی زیبایی همسرانشان می پردازند و این ها را به نمایش می گذارند و احساس می کنند این با نمایش گذاشتن ها تشخص و متفاوت بودن خود را حفظ می کنند.
 
* نمونه ها ی عینی چیست؟
- بسیار مشاهده شده که مردان همسران خود را داخل ماشین های شخصی خود به نمایش می گذارند و البته این نوع رفتار در میان افراد ثروتمندی که از نظر دیانت و اعتقادات قوی نیستند مشاهده می شود و با این کار می خواهند نشان دهند به دلیل نوع پوشش متفاوت همسرانشان خود را مردان ثروتمند نشان دهند، این هم همان ها هستند که قرآن به آنها لقب مطرف می دهد، همان افرادی که دلشان می خواهند بقیه مردم جامعه آنها را با انگشت نشان دهد و با این کار،  لذت هم می برند!
 
* گروههای دیگر به غیر از ثروتمندان چطور؟
- گروه دیگر از مردان که در بد حجابی زنان خود موثر هستند گروههای تحصیل کرده ای هستند که  خود را روشنفکر می نامند، و یا علاقه به غرب دارند و احساس می کنند که تشبه به غرب و ظاهر غربی به خود گرفتن نشان از برتری است این ها افرادی هستند که مبانی فرهنگی، و اجتماعی از غرب را پذیرفتند.
این مردها سعی می کنند در نوع رفتار در خانواده شبه غربی ها رفتار کنند و از آنجا که در غرب  به اصطلاح آزادی در نوع پوشش وجود دارد این آزادی را به اعضای خانواده می دهد، این مردان سعی می کنند این نوع رفتار خود را به نوعی آزادی دادن به خانواده نشان دهند و این بی غیرتی را به زعم خود آزادی بنامند.
البته این نوع مردان در قبال این نوع آزادی دادن به همسران خود انتظار دارند همسران آنها هم در معاشرت با زنان دیگر هم به آنها سخت گیری نداشته باشند.
 
* تاثیر رفتار این دو گروه به دیگر افراد جامعه چگونه است؟
- گروه ثروتمند و گروه تحصیل کرده در جامعه از طرف بسیاری از مردم به عنوان الگو انتخاب شده و مورد تقلید واقع می شود، بر همین اساس بسیاری از مردم صرفا به دلیل مشاهد چنین افرادی رفتارشان تغییر می کند وگرنه همچون دو گروه اول به دنبال دلایل که گفته شد نیستند که متاسفانه در جامعه هم زیاد شده است.
مردان هم وقتی می بینند زنانشان مانند زنان طبقات مرفه و روشنفکر رفتار می کنند آن را یک کلاس برای خود می دانند و آن را تشویق هم می کنند، اما در نهایت متوجه نیستند که این کلاس از کجا آمده و اینکه اگر موهای همسرانشان بیرون باشد و یا مانتو هایی با آستین های نصفه بپوشند چه چیز عایدشان می شود، زیرا رفتارشان ناخواسته و تقلیدی است.
 
* نقش رسانه ها در این نوع رفتار و بی تفاوتی مردان در بدحجابی زنان چیست؟
- فیلم های داخلی و فیلم های خارجی اعم از ماهواره و فیلم هایی که در رسانه های داخلی دوبله می شود تاثیر زیادی دارد، متاسفانه در فیلم های داخلی غیرت ورزی یک مرد را بد اخلاقی تصور می کنند، در فیلم ها اگر مردی همسر خود را تحت هر شرایطی آزاد بگذارد مرد خوب و خوش اخلاقی است، البته ممکن است افرادی غیرت ورزی هایی شدید تعصب بی مورد داشته باشند که این غیرت ورزی به بد اخلاقی ختم شود ولی رسانه ها همین رفتار غلط را بزرگ نمای می کنند و نشان می دهند که همه افراد غیرتمند بد اخلاق هستند.
به همین دلیل افرادی که میخواهند سالم زندگی کنند اما با دیدن چنین فیلم هایی برای آنکه خود را یک مرد خوب و ایده آل نشان دهند سعی می کنند اگر غیرتی هم دارند آن را از خود دور کنند.
 
* نقش های غیر مستقیم مردان چیست؟
- نقش غیر مستقیم مردان در بدحجابی به چند مورد تقسیم می شود:
برخی از مردان لاابالی هستند، و در معاشرت با زنان بیگانه احساس راحتی می کنند، اینجاست که زنان چنین مردانی میخواهند این رفتار شوهرانشان را تلافی کنند و شاید هم مردان با بدحجابی زنانشان مخالف باشند و به آنها تذکر دهند اما زنان هم در مقابل به رفتارهای خارج از عرف آنها اشاره می کنند و دلیل رفتار خود را رفتار آنها معرفی می کنند، همان چیزی که در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تبلیغ می شود و به زنان می گویند که در تلافی رفتار همسرانشان آنها نیز آزادی های جدیدی برای خود تعریف کنند اما متاسفانه این کار نه تنها تلافی نمی شود بلکه خود زن نیز گرفتار می شود.
مورد دیگر اینکه مردی در منزل از بدحجابی زنان بیرون از خانه تعریف  وتمجید کند و بدون اینکه قصد داشته باشد چنین رفتاری را همسر خود انجام دهد اما این نوع گفتار وی تاثیر روانی خود را خواهد گذاشت، این کار یکی از تاثیرگذارترین عمل غیر مستقیم بر بد حجابی زنان است که به دست مردان صورت می گیرد.
ممکن است خیلی وقت ها در محل کار مردان، زنان بدحجاب  بیشتر مورد احترام واقع شوند تا زنان مومنه و محجبه ، البته این رفتار مردان روی همه زنان جامعه تاثیر می گذارد، اگر دختران جوان از پشتوانه ایمانی قوی برخوردار نباشند ممکن اس این رفتار مردان باعث شود آنها از حجاب روی گردان شوند.
رفتار دیگر اینکه مردان در منزل از زنان محجه اظهار تنفر کنند، باعث خواهد شد دختر و همسر چنین مردی از حجاب روی گردان شوند بدون اینکه نیت اصلی مرد چنین باشد.
اگر می خواهیم حجاب زنان جامعه درست شود باید آموزش اولیه به مردان جامعه داشته باشیم تا رفتارشان باعث تشویق به حجاب شود.
در پایان توصیه نیز به مادران دارم که در فصل گرما ممکن است هنگام بازگشت به خانه از چادر اظهار تنفر کنند و الفاظی که وای مردم از دست این چادر چقدر هوا گرم است که گفتن همین جمله همین بس که دخترخانه هم از چادر متنفر شود.
 
منبع : enghelab-news.ir
 

شماره مطلب :85312       تاریخ انتشار: 31/4/1393      تعداد بازدید:  501 مرتبه

چاپ متن


نظرات کاربران :

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

 - نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
 - نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 - نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
 - نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
 - متن نظر شما می بایست حداکثر 700 کاراکتر باشد.

 
نام و نام خانوادگی : *
متن نظر : *  
کارکتر تايپ شده :  
       

پرتال اداری ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

طراحی سايت : اصفهان هاست

کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است