پرتال علمی پژوهشی راه بهشت

 

 زیباترین الگوی پوشش در اسلام

 

نویسنده : آیت‌الله احمد محسنی گركانی
اشاره
«زیباترین الگوی پوشش در اسلام» نام كتابی است كه توسط آیت‌الله احمد محسنی گركانی تدوین یافته است. موضوع این كتاب نمایاندن مقاصد شوم و توطئه‌هایی است كه استعمار خارجی به وسیله مهره‌های وابسته به خود همچون رضاخان و فرزندش محمدرضا در ایران به مرحله عمل درآورد. همچنین در این كتاب فلسفه حجاب و پوشش زنان و آثار ارزشمند آن بررسی شده است. با توجه به اهمیت موضوع و با در نظرگرفتن این واقعیت كه یكی از مشكلات جامعه ما رشد بی‌رویه بدحجابی می‌باشد، بخش‌هایی از این كتاب را تقدیم خوانندگان می‌كنیم.
* * *
یكی از سیاست‌های استعمار در ملل اسلامی تهی‌كردن آنان از اعتقادات دینی بوده و هم‌اكنون هم هست، تخریب باورهای دینی هر قومی را از راه مناسب خودش آغاز كردند، سراغ زنان رفتند كه از راه بی‌حجابی آنان را به فساد بكشانند.
بجای تكریم زن و حفظ جایگاه وی حقوق او را یكباره پایمال كردند و ظلم فراوانی كه به او شد قابل توصیف نیست، هدف اصلی از توطئه كشف حجاب در زمان رضاخان و پسرش این بود كه: این حكم حجاب را كه از ضروریات اسلام است، بكلی حذف كنند. و فرهنگ برهنگی غرب را ترویج نمایند، كه طبعا مستلزم به فساد كشاندن بانوان ایرانی هم بود.
توجه شما خواننده عزیز را به سخنان ارزشمند امام راحل حضرت امام خمینی(ره) جلب می نمائیم كه چه ظلمی رژیم پهلوی به بانوان محجبه روا داشت:
می‌خواستند عفت را از جامعه بردارند، در رژیم طاغوتی پهلوی آن ظلمی كه به بانوان محترم شد به مردها آن ظلم نشد، بانوانی كه مقید بودند به اینكه طبق اسلام عمل كنند و موافق آنچه اسلام امر كرده است زی خودشان قرار بدهند، در آن رژیم در زمان رضاخان به وضعی و در زمان محمدرضا بوضع دیگر، زمان رضاشاه كه من یادم است و خوب است كه شماها یادتان نیست آنچه بر بانوان گذشت قابل توصیف نیست آن ظلمی كه بر این قشر از ملت در آن دوران گذشت، نمی‌شود بیان كرد، آن فشاری كه بر اینها وارد شد، و آن مصیبت‌ها كه اینها تحمل كردند در زمان آن شاه فاسد نمی‌شود گفت كه چه اندازه بود در زمان محمدرضا آن عصر و آن وضع تبدیل شد به یك وضع دیگری كه عمق جنایت زیادتر بود از زمان او،‌او با قلدری و فشار و زدن و گرفتن و چادر پاره ‌كردن، و دست به گیس‌های زنها گرفتن و كشاندن و اینها گذراند، و این اساساً برخلاف عفت زنها عمل و قیام كرد، یعنی برخلاف همه چیز ایران، یكی‌اش هم زنهای ایران بودند كه اینها با یك وضع خاصی و با یك توطئه خاصی اینها را می‌خواستند به فساد بكشند و عفت را از جامعه ما بردارند، و بحمدالله بانوان ایران مقاومت كردند و جز یك دسته‌ای كه جزء دار و دسته خود آنها بودند، وغرب‌ زده بودند، و با رژیم او مناسب بودند، سایر خواهرها مقاومت كردند.
بنابراین اسلام در ایران زنده شد، آن خدمتی را كه به بانوان كرده است و خواهد كرد ارزشش به اندازه‌ای است كه نمی‌توانیم ما توصیف كنیم، اگر نبود این انقلاب و نبود این تغییر و تحولی كه در ایران واقع شده بود، بعد از چند سال دیگر اثری از اخلاق اسلامی در ایران نبود. 1
می‌خواستند به واسطه بی‌بندوباری فلج كنند جوانان را مسئله زن چه بود در ایران؟ انسان حیا می‌كند كه بگوید، آن اسمش آزادی بود!... آن آزادی بود كه هرچه دلشان می‌خواهد انجام بدهند به هر نحوه‌ای باشد، این اختناق است اینكه زن‌ها خودشان آزادند كه خدمت كنند، آزادند كه پشت جبهه باشند، آزادند كه درس بخوانند. 2

به انحطاط ‌كشیدن زن از مقام انسانی او
شاه از آزادی زنان صحبت می‌كند، آزادی كدام زن؟! در ایران زنان با شخصیت كه خواستار حقوق انسانی خود هستند و اكثریت زنان ایرانی را تشكیل می‌دهند امروز همه علیه شاهند، و سرنگونی او را خواستارند و همه آنان می‌دانند كه آزادی زن در منطقه شاه یعنی به انحطاط كشیدن زن از مقام انسانی او، در حد یك وسیله با او رفتاركردن، آزادی زن در منطق شاه یعنی پركردن زندانها از زنان ایرانی كه حاضر نیستند به پستی‌های اخلاقی شاهانه تن بدهند. 3
حضرت امام خمینی در ادامه سخنان خویش درباره توطئه‌های رضاخان علیه حجاب و عفاف، می‌فرماید:
با این دستورات ضد اسلامی، خدا می‌داند كه به ملت ایران چه گذشت؟
یك رشته فشارهای زیاد دنبال همین اتحاد شكل و جنایات بود، چقدر علما را در این قضایا اذیت كردند، تبعید كردند. بعضی را كشتند، بهانه دومی كه باز تقلید از آتاترك بی‌صلاحیت، آتاترك مسلح غیرصالح باز انجام داد، قضیه كشف حجاب با آن فضاحت بوده، خدا می‌داند كه به این ملت ایران چه گذشت در این كشف حجاب، حجاب انسانیت را پاره كردند. خدا می‌داند كه چه مخدراتی را اینها هتك كردند؟ و چه اشخاصی را هتك كردند، علما را وادار كردند با سر نیزه كه زنهایشان در مجالس جشن، یك همچون جشنی كه با خون دل مردم، با گریه تمام می‌شد شركت كنند. مردم دیگر هم به همین ترتیب، دسته دسته را دعوت می‌كردند، و الزام می‌كردند كه با زن هایتان باید جشن بگیرید، آزادی زن این بود كه الزام می‌كردند، اجبار می‌كردند، با سرنیزه و پلیس، مردم محترم را، بازرگان‌های محترم را، علما را، اصناف را، به اسم اینكه خودشان جشن گرفتند، در بعضی از جشن‌ها (كه با فشار و الزام، زنان و مردان را وارد آن مجلس جشن‌ها می‌كردند) آنقدر مردم گریه كردند كه اینها از آن جشن شاید اگر حیائی داشتند پشیمان می‌شدند. 4

حق نداری به مدرسه بیایی!!
من دختر 9 ساله‌ای داشتم، قبل از انقلاب یك روز آمد، دیدم گریه می‌كند، گفتم چیه؟ گفت رئیس مدرسه گفته است با روسری و چادر حق نداری به مدرسه بیائی، دستور اشرف یا شمس است (نمی دانم كدام یك را اسم برده بود)
در مجله زن روز آن وقت هم از قول آنها نوشته بودند: ما باید جامعه مان را از سنین طفولیت با بی‌حجابی آشنا كنیم، بچه‌ها كه به مدرسه می‌روند از كلاس دو و سه باید بی‌حجابی را تمرین كنند، وقتی كه تمرین كردند و بزرگ شدند دیگر حاضر نمی‌شدند چادر و روسری به سر نمایند. 5

آیت‌الله حائری از غصه كشف حجاب بیمار گردید
مرحوم آیت‌الله حاج آقا حسین قمی یكی از مراجع معروف تقلید وقتی از نیت رضاخان با خبر شد تصمیم می‌گیرد به تهران آمده و شاه را ملاقات كند. فرموده بود: به تهران می‌روم (بخاطر اینكه رضاخان دست از برنامه كشف حجاب بردارد و حكم الهی در قرآن درباره عمل به حجاب و پوشش زنان مسلمان باقی بماند) و پای رضاشاه را می‌بوسم و از او می‌خواهم این كار را نكند، صدرالاشراف و حاج آقا رضا رفیع نگذاشته بودند این ملاقات عملی گردد (چون آنها مطلع بودند از جریان كه تأثیری ندارد).
آیت‌الله العظمی مرحوم حاج شیخ عبدالكریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم با شنیدن این خبر وحشتناك از غصه بیمار گردیدند. در حدود یكسال پس از كشف حجاب با همان بیماری از دنیا رفتند.
مرحوم آیت‌الله حاج میرزا محمد آقا خراسانی فرزند مرحوم آیت‌الله العظمی آخوند خراسانی پس از رفتن آیت‌الله قمی به عراق دنباله قضیه را در مشهد تعقیب نمود. او را دستگیر و به تهران آوردند. آن بزرگوار در زندان وفات یافت (با یك آمپولی كه به وی تزریق كردند از دنیا رفت)

پی نوشت ها :
1) صحیفه نور، ج 18، ص 261
2) صحیفه نور، ج 19، ص 209
3) همان منبع، ج 22، ص 53
4) خاطرات امام خمینی درباره كشف حجاب، ص 22
5) همان منبع، حكایت حجاب، ص 122

برداشت از : روزنامه جمهوری اسلامی
www.khirnesa.blogfa.com

شماره مطلب : 2353       مشاهده : 694 مرتبه        انتشار : 20/2/1391       ساعت : 04:31


کليه حقوق اين سايت برای ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر شهرستان اصفهان محفوظ است

پرتال علمی پژوهشی راه بهشت www.rahebehesht.org

info@rahebehesht.org